Colony Simulator

Želáme vám aby ste sa inšpirovali a možno aj niečo naučilil.

Náš výskum pozostáva z tisícok včelích úľov rozmiestnených po celom svete. Štatistiky na základe ktorých sme vytvorili modely rozvoja včelstiev pozostávajú zo stoviek miliónov nameraných údajov.

BeeColonySimulator4.0

Prosím pomôžte ostatným včelárom a zdieľajte túto linku na svojej webovej stránke.

https://www.beehivemonitoring.com/beecolonysimulator/BeeColonySimulator4.0.htm

Rozvoj včelej kolónie
Rozvoj klieštika ak sa počas roka 3x liečilo
Rozvoj odloženca

humidity%20inside%20hive_1.png

Z miliónov meraní na tisícoch včelých úľov po celom svete sme zistili, že priemerná vlhkosť v úli sa počas roka drží na úrovni 60%

Príliš nízka vlhkosť škodí včeliemu plodu, ktorý môže v extrémnych situáciách až vyschnúť. Príliš vysoká vlhkosť spôsobuje plesnivenie plástov a kvasenie medu.

Včely si vedia sami vlhkosť regulovať, ale zlá konštrukcia úľa s použitímumelých materiálov dokáže vytvoriť  nezdravé prostredie.

Teplota v úľi len výnimočne prekročí 36 stupňov celzia. Ak sa to stane včely začnú okamžite chladiť a snažia sa udržiavať vnútorné prostredie úľa na teplote 35 stupňov celzia.

Táto teplota je najvhodnejšie pre rozvoj včelieho plodu. Slabé včelstvá nedokážu vyhriať celé prostredie úľa a ohrievajú jen včelý plod až kým sa kolónia dostatočne nerozrastie.

Z tisícov úľov z celého sveta sme zmerali, že priemerná hmotnosť úľa na začiatku sezóny je 25kg a jej priemerný nárast je až na hodnotu 50kg v mesiaci Júl.

Ak odrátame hmotnosť včiel a včelieho plodu tak dostaneme priemerný výťažok medu zhruba 20kg.

Tiež sme zistili, že väčšina včelárov kŕmi včelstvá až v mesiaci September pričom hmotnosť zásob je až 11.5 kg. 

Upozorňujeme, že neskoré kŕmenie má často za následok úhyn celého včelstva lebo sa zimné včely unavia.